ÜYE GİRİŞİ
 

 
 
 
 
 
  BAĞLANTILAR
 
 
 
 
 
 
 
 
TEBEOS
 
 


 
 
 
 
 
Oda Başkanımızın 39.Olağan Büyük Kongre Konuşması hk.
 
 
39.Olağan Büyük Kongre
 
Sayın Divan, TEB Merkez Heyetinin Değerli Başkan ve Yöneticileri, Denetleme Kururlu Başkan ve Yöneticileri ,Haysiyet Divanı Başkan ve Yöneticileri ,Değerli Oda Başkan ve Yöneticileri,Değerli Delegeler ,Değerli Katılımcılar ve Basınımızın Güzide Temsilcileri
   
   Sizleri şahsım ve 34.Bölge Aksaray –Kırşehir Eczacı Odası adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum…
 
 39.Olağan Genel Kongremizin hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.
 
 Bu benim Oda Başkanı olarak sizlerle ilk buluşmam. ilkler her zaman önemli ve anlamlıdır.İnşallah görevimizi en iyi şekilde ifa etmeye çalışacağız .
 
   Sizlerin huzurunda bu görevi bana layık gören değerli üyelerime ve bana her zaman güvenen dostlarıma teşekkür ediyorum. Biliyorum bu bir bayrak yarışıdır. Bu bayrağı gücüm yettiği kadar ekibimle beraber hep ileriye taşımak hedefimiz olacaktır. Ayrıca başkanlığımı msj’la, telefonla arayarak ve bizzat gelerek kutlayan tüm dostlarıma en içten duygularımla teşekkür ediyorum . Sağ olsunlar, var olsunlar…
 
    Değerli meslektaşlarım sizlere Somuncubaba diyarından, Ahi Evran diyarından ve Yunus Emre diyarından sevgi ve muhabbet getirdim.
  
 Sosyal ve manevi hayatımıza yön veren bu değerlerimizle aynı mekânları farklı zaman dilimlerinde paylaşıyor olmak bile bizim için bir bahtiyarlıktır.
Bu üç önemli büyüğümüzü örnek alarak, onları rehber edinerek manevi ve sosyal yaşantımıza yön vermeliyiz.
 
   Ahi Evran deyip te Ahilik geleneğinden bahsetmeden geçmek olmaz.
 
Ahilik nedir
Ahi kelimesi yiğit, eli açık, cömert anlamına gelmekte, ayrıca kardeşlik, dostluk, yardımlaşma, birlik,
Beraberlik anlamıyla ahiliğe yaklaşılmaktadır.
 


     Ahilik,        Anadolu'da birliği, refahı, toplum düzenini sağlayan ve halkın maddî, manevî tüm ihtiyaçlarına cevap
verecek tarzda teşkilâtlanan sivil toplum kuruluşudur.
 
Değerli Meslektaşlarım,
 
     Sivil toplum kuruluşu, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.
  
   Tanımdan da anlaşılacağı gibi sivil toplum kuruluşları gönüllük esasıyla görev alınan yerlerdir. Hepimiz büyük bir öz veri ile mesleğimize saygımızdan ,mesleğimize verdiğimiz değerden ve mesleğimizin geleceği ile ilgili kaygılarımız olduğundan meslek örgütümüze hizmet ediyoruz. Ailemizden ve işimizden aldığımız zamanı mesleğimiz adına sarf etmekteyiz.bu kıymetli zamanı buralara ayırıyorsak bu kongrelerin verimli geçmesi hepimizin amacı olmalı.bu kongreler mesleğimizin sadece sorunlarının konuşulduğu platformlar olma formatından çıkıp, çözüm önerilerinin konuşulup ,tartışıldığı ve karara bağlandığı yerler olmalıdır .
 
   Mesleki örgütlülük bizim gücümüz .bu güç çok önemli .Biz birlik ve beraberliğimizi bozmazsak mesleğimiz adına üstünden gelemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz kalmaz .Ancak biz buralarda sadece kişisel hırslarımızın tahakkümünde kalıp sadece karşıdakini rencide etme anlayışıyla hareket edersek bunu başaramayız .
   Bizler merkez heyetimizin güzel yaptığı şeyleri takdir edeceğiz ve destekleyeceğiz. Ancak hatalı ve yanlış bulduğumuz konularıda tabiki dile getireceğiz.bu konulardaki önerilerimizi onlarla paylaşıp mesleğimiz adına güzel işler yapmaya gayret sarf edeceğiz. Bu uyarılarımızı merkez heyetimiz olumsuz ve gereksiz bir eleştiri olarak algılamamalıdırlar.unutmamalıyız ki farklı fikirlerin bir arada mütalaası güzel sonuçlar çıkarabilir.
 
      Merkez heyetimizde görev almayı düşünen arkadaşlarımıza sesleniyorum. Lütfen Oda Yöneticilerimizin görüş ve düşüncelerine önem verin. Kongre öncesi çalışmalar yapılıp, sıkıntılarımızla alakalı teklifler sunulup kararlar alınmasını sağlayın. Daha katılımcı ,daha şeffaf ,birlik ve beraberlik içinde bir yönetim anlayışıyla hareket etmelerini onlardan rica ediyorum.
 
Değerli Meslektaşlarım,
 Bu toplantıya gelmeden önce üyelerimle, demokratik bir şekilde istişare ettim. Ve yeni dönemde, yönetim kurulum başta olmak üzere üyelerimin temennilerini sizlerle paylaşmak istiyorum,
 
Mesleğimizin birçok sıkıntısı mevcut. Bunlardan bir kısmı çözüme kavuşsa da henüz çözüme kavuşmayan çok problemlerimiz var. Bunlara değinmeden de geçemeyeceğim. Benden önce konuşma yapan birçok değerli yöneticilerimizde bunları dile getirdiler. Ancak bir şeyi 40 kez söylersen olur misali 40 geçti ama belki 400 veya 4000 olması gerekiyor diyerek bir kez daha dile getirmek istiyorum…
 
1-yayınlanan tebliğe ve verilen sözlere rağmen karşılanmayan KKİ farklarından doğan zararlarımız ve fiyat düşüşlerinden buna cuma düşüşleri de dâhil kaynaklanan zararlarımız,
   2-muayene ücreti tahsildarlığımız. Biz mesleğimizi icra etmeliyiz, ilaç hakkında hastalarımıza bilgi vermeliyiz. Yoksa bizim işimiz hastalarımıza hangi tarihte hangi hastanede hangi bölüme muayene olduğunu anlatmak olmamalı…
 
   3-eşdeğer ilaçlardaki miad farklılığı a ilacı 2 yıl, b ilacı 3 yıl ve hatta c ilacı 4 yıl. Bunların neden miadları farklı ya da nasıl eşdeğer. Bu konuda da ivedilikle çalışma yapılmalı..
 
   4-c grubuna dâhil edilen ilaçların sayılarının artması tabiî ki sevindirici. Bu hepimizin eczanelerine bir katkı sağlamakta. ancak özellikle etik bozunmaya sebep olan diyaliz merkezlerinde epo-darbo ihtiva eden reçeteler dışındaki yazılan tüm reçetelerin de c grubuna dahil edilmesi gerekiyor. Ayrıca kanser ilaçları da bu gruba ivedilikle ilave edilmelidir.
 
   5-6197 sayılı yasamız uzun bir süreçten sonra meclisten onaylanarak kabul edildi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ancak 1,5 yıl olmasına rağmen hala yönetmeliğin yayınlanmaması ve bu konuda bizlere sınırlı bilgi verilmesi de dikkat çekilmesi gereken bir konu… Mesleğimizin geleceğini belirleyecek bu Yönetmeliğe bizlerin daha fazla katkı vermesi sağlanmalı.
 
   6- ayrıca sgk provizyon sistemin sık sık kesintiye uğraması, hizmet kalitesinin düşürmektedir. Bu konu ile ilgili çalışmaların hızla artmasını istemekteyiz.
 
   7- sgk’ dan gelen geri ödemelerde özellikle yurtdışı ödemelerinde fatura numarasının eft’in açıklama kısmına yazılması, eczacılarımızın sgk’ dan gelen ödemelerini daha sağlıklı kontrol etmesini sağlayacaktır.
 
 8-çok sık değişen mevzuat bizleri hastalarımızla karşı karşıya getirmekte eczacılarımıza olan güven duygusunu zedelemektedir. Yeni dönem de görev alan arkadaşların konu ile ilgili ciddi çalışılması gerekmektedir.
 
 9-Hepsinden önemlisi mesleğimizin can suyu meslek hakkımızın hayata geçirilmesi gerekiyor ..her ne kadar sıfır ıskontolu[bölgemizde eczanelerimizin yüzde sekseni bu grupta ] eczanelerimize reçete başı 0,75 tl diğer ıskontolu eczanelere 0,25 tl sgk tarafından katkı sağlansa da bu reçete bilgilendirme başlığında değerlendirilmeli.
 Meslek hakkı başka bir başlık altında değerlendirilerek ,bu konuda çalışmalar bir ivme kazanmalı. Yarınlar bizlerden, donanımlı, eğitimli, bilimsel yaklaşımlı bir eczacılık istemektedir bilme ve fenne önem vererek, özellikle meslek içi eğitimlerle, verilecek sertifikalarla, uzaktan eğitimlerle eczacılarımızı daha donanımlı hale gelmesini sağlayarak meslek hakkının içi doldurulup sosyal güvenlik kurumuna haklı talebimiz iletilip, hakkımız alınmalıdır yeni teb yöneticilerinin büyük bir özveriyle bu konuda çalışmaları gerekmektedir.  ..[ht ,dm,sigara bırakma ,astım ilaçlarının kullanımı vs ..]
 
 Birbirlerimizin görüş ve fikirlerine değer vererek ötekileştirmeden, yeni seçilecek teb yöneticilerinin mesleki birlikteliği sağlamasını canı gönülden istemekteyim. Öyle ki zaman gelir her şey geç olabilir. Bir Kırşehir atasözü şöyle der; gelin alayından sonra çalan davulun bir anlamı yoktur.
 
 Ahilik düsturunu kendimize şiar edinirsek ne etik bozunma olur ne de birlik ve beraberliğimiz zedelenerek mesleğimiz itibar kaybeder.
  
Sözlerime son verirken 38.Dönem TEB organlarında görev almış tüm meslektaşlarıma emekleri için teşekkür ediyorum.
 
 Sözlerime gönül insanı yunus emre nin dizeleriyle son vermek istiyorum….
Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için

Dost'un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim…
 
Sevgi ve saygılarımla…
 
34.Bölge Aksaray- Kırşehir Eczacı Odası Başkanı
Uzman Eczacı Nazan Deniz
 
 
 
 
Haber okuma sayısı: 6591
 
 
 
 

 

  BAŞKANDAN