ÜYE GİRİŞİ
 

 
 
 
 
 
  BAĞLANTILAR
 
 
 
 
 
 
 
 
TEBEOS
 
 


 
 
 
 
 
39. Dönem 2. Bölgelerarası Toplantısı'nda Eskişehir de Başkan konuşması hk.
 
 

TEB merkez heyetinin değerli başkan ve üyeleri , denetleme kurulunun değerli başkan ve üyeleri , Eskişehir eczacı odası yönetim kurulu başkanı ve üyeleri , değerli oda başkanlarım çok kıymetli meslektaşlarım hepinizi 34. Bölge Aksaray Kırşehir eczacı odası adına saygıyla selamlıyorum.

Sözlerime , Karaman Ermenek te meydana gelen elim maden faciasın da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Alllah'tan rahmet diliyerek başlamak istiyorum.Karaman oda başkanımız Osman Ünsal bey nezdin de tüm Karaman halkına ve ülkemize baş sağlığı diliyorum. Biz hernekadar bu olayların tekrar yaşanmaması temennisin de bulunsak ta tedbirler alınmayınca her bölgeler arası toplantı ya yeni bir maden faciası yaşamış olarak geliyoruz. Yine temennimiz tedbirlerin alınarak tekrar böyle elim olayların yaşanmamamasıdır.

Ülkemiz çok hassas bir dönemden geçmektedir. Ülkemiz de bir kaos ve başıboşluk ortamı hakim bulunmaktadır. Aksaray gibi sakin bir şehir de bile çok ilginç adli vakalar yaşanmaya başlandı . Örneğin , uygula ma yapan polisten kaçan şahıs pompalı tüfekle olay yerine dönüp dehşet saçıyor . Diyarbakır da askerimiz eşiyle pazara gidemiyor can güvenliği yok . Doğu da görev yapan askerler çarşıya çıkamıyor . Çünkü orda insanlar alış verişe maskeyle ve silahla çıkıyor . Bizlerin ne saklayacağımız bir yüzümüz ne de haince sıkılacak bir silahımız oldu. Oradaki insanlar hala üç maymunu oynuyorlar . 4 asker sokak ortasın da başından vurularak öldürülüyor . Hiç bir haber kanalında vatandaşın görgü tanıklığı yok olay nasıl olmuş yok . Bu nasıl bir durum sizlerin takdirine bırakıyorum.

Vatandaş olarak bizlere bu vatanın evlatlarına büyük görevler düşüyor .

Bu süreçte hayatını kaybeden askerlerimize , polislerimize ve kurban eti dağıtırken katledilen gençlerimize Allah tan rahmet , yakınlarına ve tüm ülkemize başsağlığı diliyorum. İnşallah ülkemiz de huzur ve sağduyu hakim olur .

Ülkemizin sıkıntıları malesef bunlarla sınırlı değil . Ülkemize gelen suriyelilerin sayısı hergeçen gün artmakta. Bu durum malesef hem sosyolojik hemde ekonomik problemleri de beraberin getirmektedir . Hiçbir kaydı olmayan , nedir , kimdir bilmediğimiz bu insanlarla beraber yaşamak durumun da kalıyoruz . bizler için bile istanbula vize düşünen yönetim anlayışının suriyeliler için sınırsız özgürlük sunduğu anlayışa da anlam veremediğimizi , elini kolunu sallaya sallaya heryere gidebildiklerini de şaşkınlık ve hayretle izliyoruz. Bizim pazara gidemediğimiz ülkemizde onlar özgürce yaşıyor . Öz yurdumuzda garibiz , öz vatanımız da parya !

Ülkemizde bu sıkıntılar yaşanırken biz eczacılarımızın sıkıntıları da artarak devam etmektedir . Hepimizin de bildiği , yaşadığı sıkıntıları bir kez de bizler sizlerle paylaşmak istiyoruz .

2013 yılında TEB aracılığı ile aldığımız e- imzalarımızın güncelleme süreleri bir çok meslektaşlarımiz hiç kullanmadan geldi . 15 Eylül 2014 tarihine kadar süre verildi. Güncelleme yapılamadı . Şirkete ulaşılamadı. Süre uzatıldı . Ancak hala güncelleme yapamayan meslektaşlarımız mevcut .bu e - imzaların süresi hiç kullanmadan dolacak . Biz tekrar ihtiyaç olduğu takdir de bu e- imzaları eczacılarımıza nasıl aldıracağız. Devlet bir zorunluluk getirmedikçe bizim bölgemiz de eczacılarımızın büyük bir çoğunluğuna biz bunu aldıramayız . Eczacının bize olan güvenini sarsıyoruz.

Yönetmelik hakkın da daha önce ki bölgeler arası ve başkanlar danışma da görüşlerimizi sizlerle paylaştık . Kayıtlar da mevcut. Bu konu da mağduriyetlerin giderilmesi adına ivedikle TEB den bir çalışma bekliyoruz.

1 Ekim 2014 tarihi itibariyle taban fiyat uygulamasına hep beraber geçtik . Zaten bir çok ilaçta mevcut olan kamu kurum iskontosunun bir farklı uygulaması olarak karşımıza çıktı . Bizleri hastalarla karşı karşıya bırakan bu uygulamalardan vaz geçilmesi için sgk ile görüşmeler yapılıp bizim lehimize sonuçlandırılmalıdır . Aksi takdir de etik bozunmalar hızla artma eğilimi gösterecektir .

Sosyal güvenlik kurumu ile hala sözleşme imzalayamamız bizleri meslektaşlarımız karşısında zor durum da bırakmaktadır . Bir de eski sözleşme ile çok farklılıkları olmaz , bizim lehimize değişiklikler olmazsa bu kadar beklemenin ne anlamı olduğunu ne biz anlayabiliriz ne de anlata biliriz . Bizce hemen sözleşme imzalanmalı . 2015 yılın da imzalayacağımız yeni protokol için odalarla iletişim haline geçip eczacılarımızın talepleri , istekleri doğrultusunda , mesleğimizin ve meslektaşlarımızın geleceği ön planda tutularak yeni protokole daha fazla emek harcanması gerektiği görüşündeyiz .

Protokolden sonra tabiki sözleşmeleri kısmetse yapacağız .

TEB merkez heyetinden de bir isteğim olacak .üye sayısı az odalarımızın sözleşme gelirlerinden aldığı payın artırılmasını istiyorum . Bu paylar üye sayılarıyla ters orantılı olarak kademeli olsun. Maddi sıkıntılar nedeniyle çok fazla faaliyet yapamadığımız için üyelerimiz tarafından eleştiriliyoruz. Üye sayısı az olan odalarımızın gelirleri oda giderlerini ancak karşılamaktadır.

TEB İthal ilaç biriminin mesleğimize ve meslektaşlarımıza artık zarar vermeye başladığını yöneticiler olarak sürekli dile getirdik . Malesef korktuğumuz başımıza geldi . Bakanlık özel firmalara da yurt dışından ilaç getirme yetkisi verdi . TEB sadece yetim ilaçlar için başlattığı bu uygulama zaman içerisinde Türkiye ilaç payında hatırı sayılır bir yer almaya başladı . Tüm uyarılarımıza rağmen TEB bu konuda bakanlıklar nezdin de bir girişim de bulunmayıp , bu ilaçları karşılamaya devam etti . Şimdi TEB diyor reçete başı 50 tl özel şirketler de farklı tekliflerde geliyorlar . Sgk reçete başı 25 ve 75 kuruş verirken TEB de biz eczacılara 50 tl değer biçmiş . Yine hala yanlış uygulamasından geri adım atmıyor .

Mesleğimizin geleceği için bu ilaçlarla ilgili çok acil bir çalışma yapılıp . Bunların piyasa da bulunmasını temin edip , eczanelerimizde eczacılarımız tarafından karşılanmasını sağlamalıyız. Aksi takdir de bugün yurt dışından ilaç teminini özel şirketlere veren bakanlık daha sonra farklı uygulamalarla karşımıza çıkabilir ve de çıkacaktır.

Bir süredir tüm ülke de çalışmayan medulla eczanelerimizde bizleri bir çıkmazla karşı karşıya bırakmıştır . Hastaların ilaca ulaşımı da engellenmiş . Hem hastalarımız hemde biz eczacılar mağduriyet yaşadık . TEB konuyu bir basın açıklaması ile duyurdu . Sosyal güvenlik kurumu önceden TEB ve bizleri bu konuda malesef bilgilendirmedi .

Bu sıkıntılarımızın yanı sıra ; Her konuşmamızda devamlı olarak dile getirdiğimiz kronikleşen problemlerimizle ilgili malesef çokta fazla olumlu gelişme yaşamadık .sadece bir çok yeni sıkıntılar getiren yönetmeliğimiz yayınlandı . Bu problemlerimizi ayrıntıya girmeden konu başlıkları halinde tekrar dile getirmek istiyorum .

1-karşılanmayan stok zararlarımız

2-muayene ücreti tahsildarlığımız

3-eşdeğer ilaçtaki miad farklılığı

4-C grubuna dahil edilecek bazı ilaçlar. Diyaliz

5-sık değişen mevzuat uygulamaları

6-hepsinden önemlisi meslek hakkı

Ülkemizdeki müzmin muhalefet gibi bizde de malesef böyle bir muhalefet var . Iktidarın anlayışı farklı olabilir . Ancak bu akıllı ve faydalı muhalefet yapmaya engel ol mamalı .bütün muhalif arkadaşları bu kategori de değerlendirmiyorum . Çok güzel çaşışmalar yapan , mesleğimizin geleceği için emek harcayan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum . ama orda da bir sıkıntı olduğu aşikardır Mesleki toplantılara katılmayarak sadece bazı iletişim kanalları yolu ile görüşlerini eczacı kamuoyuyla paylaşmayı çok da doğru bulmadığımı buradan ifade etmek istiyorum . TEB hepimizin mesleki Örgütüdür. Bütün problemler buralarda konuşulmalıdır . Ben küstüm oynamıyorum demek temsil ettiğimiz meslektaşlarımıza karşı büyük bir yanlıştır . Biz de eleştirilerimizi hepinizin huzurun da TEB yönetimiyle paylaşıyoruz . Memnun oluyorlar veya olmuyorlar . Onlar da bizi buralardan eleştiriyorlar . Eleştirilerde tahammül bir erdemdir . Her ikimizde eleştiri yapabiliriz. Ancak sonuçlar güzel olsun . Biz malatya bölgeler arası toplantı da üyelerimize yapmış olduğumuz anket çalışmasını sizlerle paylaşmıştık . Bu sayın başkan tarafından eleştirildi . Hangi konular da eleştirmişti hatırlayalım isterseniz .üyelerimizden aldığımız sonucu süzgeçten geçirmeden elemeden buralara taşıyıp sizlerle paylaşmamız. Hatta başkan birkaç kez yönetici aldığını getirmez süzgeçten geçirir dedi . Süzgeç denen tabiki sansür . Inanın süzgeçten geçmiş haliyle di anketin . Direkt inciltecek cevap verilen soruları ve cevaplarını elemiştikte getirmiştik buralara . Bu eleştirilerden de gocunmadık . Kişilik haklarına olmayan her eleştiriye açığız.

Bence buraları kürsüler çok önemli . Buralar da sıkıntılarımızı dile getirip . Çözüm bulacağız . Yoksa buralar bir şov alanı olmamalı . Gelelim bizim ankete . Biliyorsunuz sayın sekreterimiz sosyal iletişim ağlarını gayet verimli kullanıyor . Bu güzel bir durum . WhatsApp uygulamasından başkanlar ve TEB iletişim halinde . Bir gün bir mesaj anket düzenliyoruz . Link verilmiş . Ankete katılıp geri dönüş yaparsanız anket hakkında dedi sayın sekreter. Önce sadece yöneticilere yapılacak bir anket zannettim baktım ki 24 bin meslektaşımızın yani biz eczacı odalarının üyesi olan eczacılarımızla yapılacak bir anket . Anket 90 sorudan oluşmaktaydı . Anketi cevaplamaya başladım . Aaaa bir de baktım bazı sorular çok aşina geldi bizim sorular . Çok mutlu oldum . Demek ki başkan kürsüden eleştirse de sunumumuz verimli olmuş . Malatya'da ki konuşmamda anketle üyelerinin görüşlerine başvurmak artık yeni yönetim anlayışın da çok önemli demiştim . Bunu dikkate almış ve bizim anketten faydalanmış . Daha ne olsun .merdivenler tek tek çıkılır . Bu sorulardan en çok dikkati mi çeken oda çalışmalarını beğeniyormusunuz ? Bu soruyu görünce biraz tebessüm ettim . Biz TEB çalışmalarını beğeniyormusunuz demiştik hatırlarsanız . Onlar da demiş TEB çalışmalarını beğeniyormusunuz diye ? Bir de çocuğunuzun eczacı olmasını istermisiniz . İnanın dedim ki bakalım TEB anketinden bu sorulara nasıl bir cevap çıkacak . Çok merak ettim . TEB bunu profesyonel yöneticilik gereği süzgeçten geçirip mi verecek yoksa bizim gibi amatör bir ruhla mi verecek . Sevgili Harun la da paylaştım bizim sorulardan da almışsınız teşekkür ederim dedim .

Anketi yaptık yorumlarımızı paylaştık soru sayısı genel de fazla bulundu . Sizce hangi sorular önce elenmiştir .? Asıl anket te bizim sorular yoktu . Sosyal medya da olsam üzgün yüz yapardım ..

.

Anket sadece eczane genel ekonomisini ve fiziksel şartlarını değerlendirme anketine dönüşmüştür . Eczane kaç metrekare, kaç eleman var , kaç çocuk var . Bu soruyu görünce acaba çocuk sayısına göremi iyileştirme yapılacak veya TEB çocuklara eğitim bursu falan mı verecek diye sevin dim . Ne de olsa üç çocuk var !!!! İnşaallah önümüzdeki günlerde diğer sorularla da anket değerlendirilmesi devam eder . Bizde açtığimiz yolda dosdoğru ilerliyoruz . Üyelerimize sorduk yine ...,,

Anket soruları

Cevaplar .

Grafikler vs

Bu anket çalışmamız göstermiştir ki eczacılarımızın kendi bölgelerinde eczacınodalrının çalışma ve iletişimleriyle ilgili bir problemleri yoktur . Her ne kadar serbest eczacılığın sıkıntıları olsa da yine tercihlerini serbest eczacılıktan yana kullanmaktadırlar. Meslektaşlarımız zincir eczaneye kesinlikle karşılar . Ancak , eczacı eczacı Ortaklığı'na mevcut ekonomik şartlarında zorlamasınlar sıcak bakmaltalar. Bu konu da bizim çalışma yapmamamızı talep etmişlerdir . İlaç ürünler de reklamı kontrollü ve belli çerçeve de olmasını arzu etmektedirler. Aile Eczacılığı. Hakkın da çerçevesi tam belli olmadığı için farklı düşünce de meslektaşlarımız bulunmaktadır .

Biz anket işini sevdik . Meslektaşlarımızın düşünceleri bizim için önemlidir. Daha bir çok konu da onları görüşlerini almamız kanaatindeyim . Kısmet olursa sonraki buluşmalarımızda bunları sizlerle paylaşmak düşüncesindeyim . Durmak yok yola devam .

Eczacılık camiasına sesleniyorum.

Üstadın dediği gibi

Yol onun, varlık onun gerisi hep angarya

Yüzüstü çok süründün ayağa kalk Sakarya ...

Artık bizlerin de ayağa kalkma zamanı geçmişte geçiyor .

Saygı ve sevgilerimle .... Sunumuma son verirken üstadın sesinden Sakarya şiiriyle veda ediyorum .

 
 
 
 
Haber okuma sayısı: 2338
 
 
 
 

 

  BAŞKANDAN